کلید مینیاتوری F & g

کلید مینیاتوری F & g
کلید مینیاتوری F & g

کلید مینیاتوری چیست؟

همانطور که گفته شد کلید مینیاتوری نقش مهمی در امنیت ساختمان بازی می‌کند و وجود آن در سیم کشی ها بسیار حیاتی است. اما مگر کلید مینیاتوری چکار می‌کند؟

حالتی را در نظر بگیرید که سیم ها بدون هیچ کلیدی به یکدیگر وصل شده باشند؛ در این حالت در صورت ورود یک جریان غیر مجاز و زیاد به مدارهای الکتریکی اتفاقی که می‌افتد این است که این جریان اضافی باعث آتش سوزی در سیم کشی و یا آسیب به بخشی از مدار الکتریکی و سیم کشی ها می‌شود. اما در صورت وجود کلید مینیاتوری در صورتی که جریانی به مراتب بیشتر از جریان یک مدار از این کلید عبور کند، جهت جلوگیری از امنیت و آسیب به سیم کشی ها و جلوگیری از اتصال کوتاه شدن، اتصال برق را قطع می‌کند و از آسیب های بیشتر جلوگیری می‌کند.

 

کلید مینیاتوری F & g
کلید مینیاتوری F & g

 

ویژگی های کلید مینیاتوری

کلید مینیاتوری، اهمیت بالایی دارد و تهیه یک مارک مهم با ویژگی های برتر نیز مهم تر است، چون امنیت نصف و نیمه نمی‌شود و باید یک محیط را ایمن و از خطرات احتمالی ایزوله نمود.

در این راستا فروشگاه ایران پرتو جهت ارائه وسایل برقی با کیفیت و کلید مینیاتوری اف اند جی، جهت تامین امنیت و کاهش میزان خطر در کنار شما خواهد بود. پس شک نکنید و برای خرید کلید مینیاتوری اف اند جی و سایر تجهیزات برقی می‌توانید به ما و متخصصان و دانش ما اعتماد کنید و ما به اجازه دهید در خرید هایتان با شما همراه شویم تا بهترین محصول را به شما تقدیم کنیم.

ویژگی های مهم کلید مینیاتوری اف اند جی و کلیدها ی مینیاتوری که به این وسیله اهمیت خاصی داده اند در زیر آمده اند.

 • کلیدها ی مینیاتوری امنیت سیستم را تامین می‌کنند و در صورت ورود جریان اضافی با مدیریت آن راه را بر خطر می‌بندد.
 • حفاظت از مدار های الکتریکی و جلوگیری از سوختگی مدارها و آتش سوزی در آنها
 • عدم نیاز به تعویض کلید مینیاتوری در صورت قطعی جریان نسبت به فیوز که این خود باعث کاهش هزینه ها در بخش نصب تجهیزات و جلوگیری از تکرار چندین دفعه نصب فیوز که باعث صرفه جویی و مدیریت زمان و کاهش زمان قطعی جریان می‌شود.
 • کلید مینیاتوری اف اند جی قدرت تشخیص خطا را دارد و در کمترین زمان امنیت ساختمان را به حالت عادی باز می‌گرداند.
 • کلید مینیاتوری اف اند جی با توجه به قدرت بالا برای تمامی زیر ساخت ها و در تمامی شرایط آب و هوایی مناسب است و شما با انتخاب این مارک قدم بزرگی در جهت امنیت برداشته‌اید.

 

 

کلید مینیاتوری اف اند جی چگونه کار می‌کند؟

در شرایط جریان عادی، کلید مینیاتوری مانند یک کلید عادی عمل می‌کند که جریان از آن عبور می‌کند. و وظیفه آن قطع و وصل مدار است. حال اگر جریانی اضافی به مدار تحمیل شود یا اتصال کوتاه رخ دهد کلید مینیاتوری اف اند جی به طور خودکار عمل می‌کند و جریان را متوقف می‌کند تا مدار از حالت عادی خارج نگردد. این کار معمولا با قرار گرفتن یک تیغه که حساس به انرژی مغناطیسی و یا گرما است و با مدیریت عملکرد آن و ویژگی های فلز ها در انبساط و انقباض محقق می‌شود.

 

تقسیم بندی کلید مینیاتوری از نظر سرعت عملکرد و از نظر کاربرد

برای انتخاب مناسب شناسایی ظرفیت و انواع موجود در موضوع انتخابی، ضروری است. برای انتخاب کلیدها ی مینیاتوری و کلید مینیاتوری اف اند جی با بهترین کاربرد برای مورد مصرفی ما، نیاز به آشنایی با کاربرد این کلیدها  و شیوه تقسیم بندی آنها هستیم. و با انتخاب دقیق، نتیجه حاصل انتخاب کلیدی است که به بهترین شکل نیاز ما را برطرف می‌کند.

کلیدها ی مینیاتوری و کلید مینیاتوری اف اند جی از نظر سرعت عملکرد به دو دسته تقسیم بندی می‌شوند که در زیر بررسی می‌کنیم.

 • فیوزهای کندکار: این نوع فیوز ها در برابر جریان زیاد عبوری واکنش ملایم تری از خود نشان می‌دهند و در برابر قطعی اندکی مقاومت می‌کنند یعنی برق را دیرتر قطع می‌کنند ولی واکنش آنها در برابر اتصال کوتاه لحظه ای است.
 • فیوزهای تندکار: این فیوزها جریان برق را با سرعت بیشتری قطع می‌کنند و از این رو بیشتر در مسائل روشنایی کاربرد دارند. این کلیدها  از نظر عملکرد نیز به پنج دسته تقسیم می‌شوند که در زیر با هم بررسی می‌کنیم.
 • کلید مینیاتوری نوع B: این کلیدها در جریان اضافه بین ۳ تا ۵ برابر جریان معمولی مدار را قطع می‌کنند  و به فیوزهای تندکار نیز معروف هستند.
 • کلید مینیاتوری نوع C: زمان قطع کردن جریان توسط این نوع فیوزها از فیوزهای نوع B بیشتر است و معمولا در اضافه جریان بین ۵ تا ۱۰ برابر جریان معمولی مدار را قطع می‌کنند.
 • کلید مینیاتوری نوع D: زمان قطع این فیوزها از تمام انواع فیوزها بیشتر است و معمولا برای مصارف صنعتی خاص مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • کلید مینیاتوری نوع K: این نوع کلیدها در هنگام اضافه بار به سرعت مدار را قطع می‌کنند اما در زمان اتصال کوتاه منحنی قطع این نوع کلیدها  بین نوع D و C می‌باشد.
 • کلید مینیاتوری نوع Z: این نوع کلیدها بسیار حساس هستند و طبق مدت زمانی که از تمام انواع کلیدها کمتر است اقدام به قطع مدار می‌کنند. این کلیدها در مدارهای با حساسیت بالا کاربرد دارند.