کلید محافظ جان RCCB چیست و چه کاربردی دارد؟

کلید RCCB، مخفف Residual current circuit breaker و با نام دیگر کلید محافظ جان شناخته می شود. این یک دستگاه سیم کشی الکتریکی است که وظیفه آن قطع کردن مدار در هنگام تشخیص جریان های نشتی به زمین است. همچنین این تجهیز، در برابر شوک الکتریکی یا برق گرفتگی ناشی از تماس مستقیم از کاربر محافظت می کند. بیان دیگر، هدف از بکارگیری این تجهیز، جلوگیری از بروز شوک و آسیب های ناشی از آن در مدار است. در این مقاله از وبلاگ شرکت ساخت تابلو برق صنعتی آداک، به معرفی این کلید و نحوه عملکرد آن و تفاوت آن با کلید MCB خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

نحوه عملکرد کلید RCCB چیست؟

نحوه عملکرد کلید محافظ جان بسیار ساده و بر اساس بر قانون کرشهوف (احتمالا در دبیرستان با آن آشنا شده اید) می باشد. قانونی که بیان می دارد که جریان ورودی در یک مدار باید با جریان خروجی آن مدار برابر باشد. این تجهیز به شکلی طراحی شده است که هر وقت که خطایی رخ دهد، به خاطر به هم خوردن تعادل جریان خط و خنثی، (زیرا جریان خطا مسیر جریان زمینی دیگری را پیدا می کند) مدار را قطع می کند.

 

اساس کار کلید محافظ جان

تعریف یک مدار ایده آل این است که جریان هایی که در مدار از طریق سیم برق می گذرد، باید با جریان برگشتی از طریق سیم خنثی یکسان باشد. با این حال، هنگامی که یک خطای زمین اتفاق می افتد، جریان به طور تصادفی مانند تماس با سیم باز وارد سیم ارت می شود. در نتیجه، جریان برگشتی از سیم خنثی کاهش می یابد. اختلاف جریان بین سیم حامل جریان و نول را جریان باقیمانده می نامند. RCCB به گونه ای طراحی شده است که به طور مداوم جریان باقیمانده یا تفاوت مقادیر جریان بین سیم های برق و نول را حس می کند. بنابراین، اگر جریان باقیمانده از حد مجاز فراتر برود، RCCB مدار را قطع می کند

انواع کلیدهای RCCB از نظر تعداد قطب

این کلید شامل انواع دو، سه و چهار قطبی به شرح ذیل می باشد.

  • ۲ قطبی: در مورد اتصال تغذیه تک فاز که فقط سیم برق و نول دارد استفاده می شود.
  • ۴ قطبی: در صورت اتصال تغذیه سه فاز و همچنین اتصال اضافی برای خنثی منبع استفاده می شود.
  • ۳ قطبی: مشابه RCCB چهار قطبی است، اما فقط دارای سه سیم از یک سیستم سه فاز است.

مزایای کلید محافظ جان

  1. حفاظت در برابر نشتی اضافه بار زمین و هر نشتی جریان دیگر
  2. جداسازی خودکار مدار، با عبور از حساسیت رنج 
  3. امکان خاتمه دوگانه هم برای اتصالات کابل و هم برای اتوبار فراهم است
  4. در برابر نوسان ولتاژ از دستگاه حفاظت می کند